Giełdy kryptowalut i sponsoring sportu. Rekordowe kwoty
Już od paru lat w sporcie obserwowany jest gorący trend na sponsoring przez giełdy kryptowalut. Wielomilionowe umowy robią niesamowite wrażenie. Zdaje się, że konwergencji świata sportu i kryptowalut nic nie jest w stanie przeszkodzić. I o tym piszemy poniżej.
Sponsorem sportu nie tylko zakłady bukmacherskie
Jeszcze do niedawna głównym mecenasem sportowym była bukmacherka. Z resztą wciąż firmy oferujące zakłady sportowe podpisuja nowe kontrakty. Ale o miejsce na koszulkach jest coraz trudniej, gdyż giełdy krypowalut starają się o to miejsce także, oferując drużynom piłkarskim oraz zawodnikom innych dyscyplin sportowych bardzo intratne kontrakty. Mogą sobie na to pozwolić, ponieważ rynek kryptowalut rozwija się prężnie a obrót pieniędzmi jest ogromny.
Giełdy kryptowalut przyciągają miliony użytkowników na całym świecie. W 2022 roku korzystało z ich usług ponad 320 mln ludzi, a już w lutym 2023 liczba ta wzrosła o 4,2%.
Na przestrzeni lat zmieniły się nie tylko giełdy kryptowalut, ale również sponsoring sportowy. Współprace przez wiele lat opierały się wyłącznie na prezentacji logotypów na koszulkach, a aktualnie ściślej są powiązane z rozbudowanymi kampaniami promocyjnymi i aktywnym uczestnictwem w nich gwiazd sportu.
Giełdy krytowalut, które inwestują w sport, skupiają się przede wszystkim na budowaniu wiarygodności własnej marki, prestiżu i czerpaniu jak najwięcej z emocji odbiorców, którzy kochając drużynę czy zawodnika, chcą angażować się również we wszystkie sektory, jakie one polecają. Taka współpraca gwarantuje giełdzie zainteresowanie swoją ofertą wielu odbiorców. Prowadzone od lat badania jasno pokazują, że ludzie bardziej są skłonni skorzystać z oferty danego podmiotu, który wspiera ich ulubioną drużynę czy zawodnika.
Mariaż giełd kryptowalut ze sportem ma się dobrze!
Poniżej przedstawiamy największe mariaże giełd kryptowalut ze sportem. Wartości kontaktów mogą szokować:
- Umowa sponsorska Mercedes F1 z FTX – wartość 100 mln dolarów. 5-letnie partnerstwo obejmuje umieszczenie logo firmy na samochodach i strojach kierowców, a także wykorzystywanie zawodników do celów promocyjnych, aby zwiększyć rozpoznawalność FTX wśród kibiców F1. Niestety po upadku giełdy umowę zawieszono.
- Umowa sponsorska Atletico Madryt z WhaleFin – wartość 42 mln dolarów. 5-letnia umowa rozpoczęła się od sponsoringu koszulek na sezon 2022/2023.
- Umowa UFC z Crypto.com – wartość 175 mln dolarów. 10-letni kontrakt obejmuje m.in. umieszczenie logo firmy na koszulkach zawodników.
- Umowa Red Bull z Bybit – wartość 150 mln dolarów w ramach 3-letniego kontraktu.
- Umowa partnerska Manchesteru City z OKX – wartość 70 mln dolarów. Logo marki ma zdobić lewy rękach koszulek meczowych zawodników. Aktualny kontrakt jest rozszerzeniem poprzedniej umowy zapewniającej OKX kryptowalutowe partnerstwo klubu i sponsoring zestawów treningowych.
- Umowa sponsorska Formuły 1 z Crypto.com – wartość 100 mld dolarów. 5-letni kontrakt gwarantuje firmie umieszczenie logotypów na banerach reklamowych przy torach F1. Giełda kryptowalut jest również sponsorem tytularnym sprinterów, a także fundatorem nagrody za najlepsze wyprzedzenie sezonu. W przyszłości rozpocząć ma się sprzedaż tokenów NFT ściśle związanych z F1.
Giełdy kryptowalut mocno wchodzą w sponsoring sportu
Ilość kontraktów zawieranych przez giełdy kryptowalut z różnymi dziedzinami sportu każdego roku wzrasta. Rozpoczynając od mniejszych wartości kontraktów, jak np. umowa sponsorska WhaleFin z Chelsea na kwotę 24,4 mln dolarów, a kończąc na 100-milionowych kontraktach przedstawionych powyżej, można powiedzieć, że konwergencja sportu i giełdy kryptowalut jest intratna i bardzo silna. Choć upadek giełd (jak FTX) każe też podchodzić do tematu coraz bardziej ostrożnie ze strony podmiotów sposnorowanych, by nieoczekiwane zawirowania nie zaszkodziły im.
Kryptowaluty zdecydowanie zmieniają świat sportu i wiele wskazuje na to, że aktualny trend będzie się umacniał.