Carles Puyol, były kapitan Barcelony, podzielił się swoimi przemyśleniami na temat potencjalnego powrotu Jose Mourinho do Realu Madryt oraz znaczenia transferu Rodriego dla jego macierzystego klubu.
Mourinho w Madrycie: Czy Real stanie się silniejszy?
Puyol, rozmawiając z mediami, przyznał, że Jose Mourinho to "wielki trener". Wspomniał o ich spotkaniu w Barcelonie, gdy sam był jeszcze w akademii, podkreślając "ogromną wiedzę o futbolu", którą posiadał Portugalczyk już wtedy. "Po tym zbudował wspaniałą karierę trenerską i dołączył do Realu Madryt," mówił Puyol. "Byliśmy wtedy u szczytu naszej rywalizacji i pamiętam tę intensywną konkurencję. W tamtych latach, z Guardiolą i Mourinho, z Messim i Cristiano, to były dwa wspaniałe zespoły. Zobaczymy, jak sobie poradzą. Nadal wierzę, że Barcelona ma bardzo dobrą drużynę i będzie w stanie rozegrać dobry sezon. Ale Real Madryt, z Mourinho, mógłby stać się silniejszy."
Rodri: Kluczowy element układanki Barcelony
Transfer Rodriego wywołał entuzjazm wśród kibiców Barcelony, a Puyol nie krył swojego zadowolenia. "Przybycie Rodriego to bardzo dobra wiadomość dla Barcelony," stwierdził. "Jest jednym z najlepszych pomocników na świecie. Miałem okazję oglądać go na żywo na Mistrzostwach Świata i bardzo go podziwiam. Wnosi wielką równowagę do zespołów i idealnie pasuje do stylu gry Barcelony." Puyol dodał, że Rodri udowodnił swoją wartość w reprezentacji Hiszpanii i w Manchesterze City pod wodzą Guardioli. "Bardzo nam pomoże. To kluczowa pozycja, a teraz środek pola Barcelony stanie się znacznie silniejszy."
Puyol skomentował również pracę Hansiego Flicka na ławce Barcelony, chwaląc jego wysokie ustawienie linii obrony. "Lubię grać z wysoką linią obrony," powiedział. "Wymaga to zaangażowania nie tylko od obrońców, ponieważ jeśli nie ma presji na graczu z piłką, stworzą oni wiele problemów." Pochwały zebrał również Sergio Busquets, który powrócił do Barcelony jako trener młodzieży. "Zaskoczyło mnie to, ponieważ myślałem, że zajmie mu trochę więcej czasu, zanim zaangażuje się w pracę, ale wygląda na to, że jest to dla niego przeznaczone," powiedział Puyol. "Może on ogromnie skorzystać na akademii młodzieżowej pod względem taktycznym, oprócz swojego ogromnego doświadczenia. Jest wielkim liderem i wyjątkowym liderem. Zdobywanie doświadczenia w tym okresie będzie dla niego bardzo przydatne."
Nie zabrakło także słów wsparcia dla byłego kolegi z drużyny, Lionela Messiego, który przechodzi trudne chwile po śmierci ojca. "Leo, bądź silny, trzymaj ducha wysoko," powiedział Puyol. "Powiedziałem mu to prywatnie. Wszyscy go kochamy i stoimy za nim i jego rodziną." Puyol wyraził podziw dla osiągnięć Messiego w wieku trzydziestu dziewięciu lat, nazywając go "niekwestionowanym liderem", który doprowadził Argentynę do finału Mistrzostw Świata. "Dla mnie jest najlepszy w historii i wzorem dla wszystkich młodych graczy na początku ich kariery."
Wspominając najlepsze mecze, Puyol wskazał na zwycięstwo 6:2 z Realem Madryt w 2009 roku, które praktycznie zapewniło Barcelonie tytuł mistrzowski. "Miałem szczęście grać w wielu meczach El Clasico, ale mecz 6:2 jest tym, który nadal pozostaje w mojej pamięci," wyjaśnił. "To był niezwykle trudny sezon, pierwszy rok Guardioli z nami. Pierwsza połowa sezonu była bardzo dobra, ale Real Madryt zmniejszał stratę. Byliśmy cztery punkty za nimi, na cztery kolejki przed końcem, i osiągnęliśmy zdumiewające zwycięstwo, które praktycznie dało nam tytuł mistrzowski."
Puyol popiera również ideę rozgrywania meczów ligi hiszpańskiej poza granicami kraju. "Od wielu lat mówi się o rozgrywaniu meczów poza własnym terenem," kontynuował. "Trudno jest drużynom przegrać mecz na własnym boisku, ale jest to okazja dla fanów, którzy śledzą nasze rozgrywki, aby zobaczyć je na żywo. Jeśli kluby i stowarzyszenie ligi hiszpańskiej zdecydują się to zrobić, uważam, że to dobry pomysł."
Na koniec, Puyol wyraził przekonanie, że Lamine Yamal ma wszystko, czego potrzebuje, aby zdobyć kolejne Mistrzostwo Świata dla Hiszpanii i wiele tytułów dla Barcelony, pod warunkiem, że utrzyma koncentrację na futbolu. "Jest wiele informacji o Lamine. Widzę go jako spokojnego, ambitnego i pokornego. Widzę go jako ambitnego zawodnika, ale musimy sprawić, by zrozumiał, że wygrał Mistrzostwo Świata i ważne tytuły, a jednak musi dalej rozwijać się jako zawodnik i dążyć do zdobycia kolejnych tytułów do swojej gabloty." Zaznaczył, że Hiszpania ma "wszystkie atuty", jest "bardzo młodą drużyną z jasną przyszłością" i jeśli jest pokolenie zdolne do zdobycia drugiego Mistrzostwa Świata, to jest to właśnie to pokolenie.


