Jak typować spotkania szachowe w zakładach bukmacherskich?

Ostatnio o szachach zrobiło się naprawdę bardzo głośno. Wszystko za sprawą serialu „Gambit Królowej”, który stał się popularny tak naprawdę na całym świecie. Z tego względu dość dużo osób zainteresowało się szachami. Okazuje się, że spotkania tej dyscypliny mogą być obstawiane w firmach bukmacherskich. Co powinno być istotne dla każdego typera przed wydaniem pieniędzy?

Jak typować spotkania szachowe
Jak typować spotkania szachowe u bukmacherów?

Ranking szachowy ma duże znaczenie

Każdy szachista oraz każda szachistka mają swój ranking. Jest on obliczany na podstawie dotychczasowych osiągnięć. W tym momencie zdecydowanie najlepszy jest Magnus Carlsen. Norweski geniusz, który został arcymistrzem już w wieku… 14 lat, ma ranking FIDE ponad 2800. Osoby, które zaczynają i znają podstawy, aczkolwiek nic ponadto, posiadają ranking mniej więcej w granicach 900-1200 FIDE. Nie da się ukryć, że Magnus Carlsen nie miałby absolutnie żadnych problemów z pokonaniem takich szachistów. Po prostu różnica w grze byłaby zbyt duża. To trochę tak, jakby Bayern Monachium zagrał mecz z ekipą z okręgówki. Praktycznie nie ma szans, by triumfatorzy poprzedniej edycji Ligi Mistrzów nie zanotowali spokojnego, bardzo wysokiego zwycięstwa. W związku z tym typując spotkania szachowe trzeba na ten czynnik zwracać uwagę. Sprawdź, jakie rankingi mają poszczególni zawodnicy.

W firmach bukmacherskich można obstawiać nie tylko poszczególne mecze, lecz także typy na cały turniej. Ogólnie zasada jest bardzo prosta. Faworytem jest szachista z najwyższym rankingiem. W teorii ta osoba powinna sobie poradzić z konkurentami. Pamiętaj jednak, że jeśli różnice pomiędzy poszczególnymi szachistami nie są zbyt duże, to wtedy może dochodzić do niespodzianek.

29 PLN bez depozytu w STS

Kod promocyjny: BETONLINE

Jeśli jednak gracz ma przewagę kilkuset punktów w rankingu, to jest małe prawdopodobieństwo, że przegra pojedynek szachowy z dużo niżej sklasyfikowanym rywalem. Po prostu w tym przypadku są zbyt duże dysproporcje pod względem umiejętności. Dlatego jeśli chcemy obstawiać szachy u bukmachera to musimy znać wiele takich kwestii.

Białe figury zawsze mają niewielką przewagę

Chcesz obstawić turniej szachowy? Masz na oku kilka ciekawych pojedynków? Musisz zatem zwracać uwagę nie tylko na ranking FIDE konkretnego szachisty. Liczy się również to, kto rozpocznie konkretną partię. Dla osób spoza środowiska może być to nieco absurdalne. Np. w piłce nożnej nie ma większego znaczenia, kto rozpoczyna mecz, prawda? Tutaj jednak sytuacja wygląda inaczej. Osoba grająca białymi ma pierwszy ruch. Może narzucić swój debiut szachowy. Rywal nierzadko nie może zagrać systemu, w którym czuje się najlepiej. W pewnym sensie musi bowiem dostosować się do tego, co zaproponuje rywal. Z tego względu białe mają przewagę. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku partii długich.

Legalny bukmacherOferta bonusówKod promocyjny
sts.pl29 PLN bez depozytuKod: BETONLINE
superbet.pl34 PLN freebetKod: BETONLINE
efortuna.pl2230 PLN w bonusachKod: BETONLINE
betfan.pl600 PLN bez ryzykaKod: BETONLINE

Jeśli przy szachownicy siedzą zawodnicy o zbliżonych rankingach FIDE, to osoba grająca białymi powinna sobie poradzić (albo w najgorszym dla siebie razie zremisować). Czarnym jest o wiele trudniej zanotować zwycięstwo. Oczywiście, takie sytuacje zdarzają się, ale statystycznie rzadziej. Weź zatem ten czynnik pod uwagę obstawiając spotkania szachowe w firmach bukmacherskich.

W szachach nie brakuje remisów

Często dzieje się tak, że kursy na remis w partiach szachowych są najniższe. Z czego to wynika? Przeważnie ma to miejsce w przypadku szachistów o bardzo zbliżonych umiejętnościach. Pamiętaj, że gracze na najwyższym poziomie bardzo rzadko popełniają błędy. Często grają niczym komputery. Mają dokładność ruchów (w porównaniu do tych urządzeń) na poziomie ponad… 95%. Można powiedzieć, że najlepsi przynajmniej do pewnego momentu grają dość schematycznie. Jeśli zatem żaden z zawodników nie popełni rażącego błędu, to gracze przystają na remis…

Betfan kod promocyjny na bonus
Polski bukmacher Betfan – legalne obstawianie bez podatku

Kiedy jeszcze nie brakuje tego typu wyników? Warto dodać, że w takiej sytuacji szachiści otrzymują po 0,5 punkta. Za zwycięstwo można zgarnąć dwa razy tyle. Nic nie dostaje się natomiast za przegranie partii, aczkolwiek jest to zrozumiałe. Remisów nie brakuje zaś także w kilku innych sytuacjach. Załóżmy, że mamy turniej i ostatnią rundę. Jeśli szachista grający białymi zremisuje, to i tak wygra. Niezależnie od innych wyników. Takiej osobie nie będzie zatem zależało na tym, by triumfować w danej partii (nie za wszelką cenę). Agresywna gra to bowiem większe ryzyko popełnienia błędu. A w szachach często jest tak, że bezpieczna gra na remis przynosi oczekiwany rezultat. Stąd takich właśnie rozstrzygnięć nie brakuje.

Sprawdź rodzaj partii

W szachach mamy kilka rodzajów partii. Niektóre z nich przebiegają błyskawicznie. Inne ciągną się… długimi godzinami. Rodzaj partii ma zaś wpływ na końcowy wynik. Pamiętaj, by sprawdzić ten aspekt. Zweryfikuj ranking szachowy na tej właśnie płaszczyźnie. Są bowiem osoby świetnie czujące się w szachach błyskawicznych, a grające dużo gorzej na długich dystansach itp.

Warto zaznaczyć, że im krócej trwa partia, tym atut grania białymi traci na znaczeniu. W szachach błyskawicznych posunięcia muszą być wykonywane niezwykle szybko. A w takich właśnie okolicznościach o wiele łatwiej jest o pomyłki. Im dłużej trwa partia, tym gracz ma więcej czasu do namysłu. Może zatem dopracować każde posunięcie, by nie stracić atutu pierwszego ruchu.

5 / 5. Ocen: 5

Darmowe bonusy Polskich bukmacherów Bez depozytu 29 PLN (kod: BETONLINE) – www.sts.pl
600 PLN bez ryzyka (kod: BETONLINE) – www.betfan.pl
Zakład bez ryzyka 550 PLN (kod: KOD550) – www.betclic.pl

Zakłady bukmacherskie

Back to top button